Blog
Čísla a trendy5 min čtení ·

Obsazenost podle měst a sezóny

Praha bere polovinu všech nocí z platforem, hory mají dvě sezóny a lázně letos padají. Co říkají čísla ČSÚ o tom, kde a kdy se v Česku spí — a jak si podle nich nastavit ceník, minimální pobyt a rozpočet.

Čísla jsou z Českého statistického úřadu (hromadná ubytovací zařízení a data z rezervačních platforem), stav k 22. 9. 2026. Obsazenost jednotlivých bytů ČSÚ nezveřejňuje; článek pracuje s rozložením nocí v čase a v regionech.

Obsazenost je číslo, které každý hostitel zná u sebe a nezná u nikoho jiného. Platformy vám ukážou, jak jste na tom „oproti podobným nabídkám", ale neřeknou, kolik je to nocí a kde. Statistický úřad to naopak ví docela přesně — jen to nikdo nečte.

Co v tomhle článku najdete, není obsazenost vašeho bytu. Je to mapa toho, kde a kdy se v Česku spí, a z ní se dá vyčíst, jak si nastavit ceník, minimální délku pobytu a hlavně rozpočet: kolik obsazených nocí ročně je u vás reálných.

Praha: polovina všech nocí

Z 12,2 milionu přenocování, která v roce 2025 prošla přes Airbnb, Booking a Expedii, připadlo 6,1 milionu na Prahu. Jedno město, polovina trhu s byty. V hotelech a penzionech je to podobné: pražská hromadná ubytovací zařízení měla v roce 2025 přes 8,2 milionu hostů a 19 milionů nocí, o 2,6 %, resp. 3,9 % víc než rok předtím.

Praha má tři vlastnosti, které se z čísel dají vyčíst:

  • Je zahraniční. V zimním čtvrtletí 2025 se v ní ubytovalo 62 % všech cizinců, kteří do Česka přijeli, ale jen 17 % Čechů. V létě jsou cizinci 83 % pražských hostů.
  • Je krátká. Průměrný pobyt je 2,4 noci; cizinci 2,5, Češi 1,8. Vysoká obsazenost tu znamená hodně příjezdů, ne dlouhé pobyty.
  • Je plochá. Jaro 2026 přineslo 2,2 milionu hostů, léto 2025 2,25 milionu. Z pololetních a čtvrtletních čísel vychází zimní čtvrtletí zhruba na 1,6 milionu. Rozdíl mezi nejslabším a nejsilnějším obdobím je tedy asi 1,4násobek — celostátně skoro dvojnásobek.

Pro pražského hostitele to znamená, že „mrtvá sezóna" je spíš slabší leden a únor než půl roku prázdna. Ceník má smysl stavět podle víkendů, adventu, Silvestra a velkých akcí, ne podle měsíců.

Celé Česko: léto je třetina roku

ObdobíHostéNociz toho domácíz toho zahraniční
leden–březen 20254,1 mil.10,5 mil.5,5 mil.5,0 mil.
duben–červen 20266,4 mil.15,1 mil.8,1 mil.7,1 mil.
červenec–září 20257,9 mil.21,2 mil.13,2 mil.8,0 mil.
říjen–prosinec 20255,2 mil.12,2 mil.——

Třetí čtvrtletí dělá třetinu ročních hostů (7,9 z 23,6 milionu). Sezónnost ale nedělají cizinci — dělají ji Češi. Domácí hosté strávili v létě 41 % svých ročních nocí, cizinci jen 30 %. Čím víc máte českých hostů, tím prudší sezónní křivku máte. A čím víc cizinců, tím je rovnější.

Regiony: dvě sezóny na horách, jedna u vody

ČSÚ zveřejňuje čísla po krajích. Za rok 2025 a jaro 2026 se z nich dá poskládat tenhle obrázek:

  • Jihomoravský kraj má druhý nejvyšší počet hostů po Praze, ale až třetí počet nocí — Brno je město krátkých pobytů, s hosty i mimo léto díky veletrhům a akcím. Pálava a Znojemsko mají špičku od září do října.
  • Jihočeský kraj má po Praze druhý nejvyšší počet nocí: Šumava, Lipno a Český Krumlov, jedna dlouhá letní sezóna a v zimě jen běžky.
  • Královéhradecký a Liberecký kraj (Krkonoše, Jizerské hory) rostly na jaře 2026 nejrychleji. Hory mají dvě sezóny — prosinec až březen a červenec až srpen — a mezi nimi dvě díry: duben až květen a říjen až listopad.
  • Moravskoslezský kraj (Beskydy, Jeseníky, Ostrava) rostl v létě 2025 i na jaře 2026. Levnější alternativa Krkonoš, kam jezdí Poláci.
  • Karlovarský kraj má nejdelší pobyty v zemi — lázeňští hosté zůstávají týden i déle — ale na jaře 2026 klesl o 4,3 %, nejvíc ze všech krajů. Lázeňský host je starší, přijíždí na delší pobyt a jeho počet se po covidu nevrátil.
  • Olomoucký a Zlínský kraj rostly v létě 2025: Jeseníky, Valašsko, lázně Luhačovice.

Co s tím: ceník, minimální pobyt, rozpočet

Rozpočet stavte na obsazené noci, ne na 365 dní. Horský apartmán s dvěma sezónami má reálně 140 až 170 obsazených nocí ročně; pražský byt v dobré lokalitě 250 a víc. Fixní výdaje — energie, pojištění, odpad, software, úklidové zásoby — se dělí tímhle číslem, ne rokem. Kolik to je, jsem sepsal v článku o pravidelných výdajích.

Minimální pobyt nastavujte podle regionu. V Praze při průměru 2,4 noci vyhání minimum tři noci hosty ke konkurenci; na horách v hlavní sezóně jsou tři noci a o Vánocích týden normální a hosté to čekají.

Obsazenost není výnos. Šedesát procent obsazenosti za vyšší cenu bývá lepší než pětaosmdesát za nízkou: každý příjezd stojí úklid, prádlo, opotřebení a váš čas. Sledujte tržbu na dostupnou noc, ne procento obsazenosti.

Sezónu, kterou nemáte, nekupujte slevou. Mezisezóna na horách se slevou 40 % nezaplní — zaplní se dlouhodobým pobytem (do 60 dnů, aby zůstal poplatek z pobytu jednoduchý) nebo se nezaplní vůbec. Obojí je v pořádku, jen s tím počítejte.

Podívejte se na svoji obec. ČSÚ zveřejňuje přenocování přes platformy i pro vybraná města a kraje. Než koupíte druhý byt v Karlových Varech, protože „tam jezdí Němci", stojí za to vidět, že tam Němců ubývá.

V Ubyo máte obsazenost po měsících a rocích, podíl platforem a hosty podle národnosti v Analytice už v tarifu Basic — bez kontingenčních tabulek a bez přepisování.

Zdroje: ČSÚ, Rychlé informace Cestovní ruch za 1., 3. a 4. čtvrtletí 2025 a 2. čtvrtletí 2026; Cestovní ruch v Praze ve 3. čtvrtletí 2025; Cestovní ruch v Jihomoravském kraji ve 3. čtvrtletí 2025; Data z on-line ubytovacích platforem; Tourdata — Hlavní město Praha.

Marco, zakladatel Ubyo — Apartmány v Praze provozuje přes sedm let a Ubyo napsal, protože nic z toho nechtěl dělat ručně.

Informační text, ne právní ani daňové poradenství — vaši konkrétní situaci vždy proberte s odborníkem.

ubyo
Blog
Čísla a trendy5 min čtení ·

Obsazenost podle měst a sezóny

Praha bere polovinu všech nocí z platforem, hory mají dvě sezóny a lázně letos padají. Co říkají čísla ČSÚ o tom, kde a kdy se v Česku spí — a jak si podle nich nastavit ceník, minimální pobyt a rozpočet.

Čísla jsou z Českého statistického úřadu (hromadná ubytovací zařízení a data z rezervačních platforem), stav k 22. 9. 2026. Obsazenost jednotlivých bytů ČSÚ nezveřejňuje; článek pracuje s rozložením nocí v čase a v regionech.

Obsazenost je číslo, které každý hostitel zná u sebe a nezná u nikoho jiného. Platformy vám ukážou, jak jste na tom „oproti podobným nabídkám", ale neřeknou, kolik je to nocí a kde. Statistický úřad to naopak ví docela přesně — jen to nikdo nečte.

Co v tomhle článku najdete, není obsazenost vašeho bytu. Je to mapa toho, kde a kdy se v Česku spí, a z ní se dá vyčíst, jak si nastavit ceník, minimální délku pobytu a hlavně rozpočet: kolik obsazených nocí ročně je u vás reálných.

Praha: polovina všech nocí

Z 12,2 milionu přenocování, která v roce 2025 prošla přes Airbnb, Booking a Expedii, připadlo 6,1 milionu na Prahu. Jedno město, polovina trhu s byty. V hotelech a penzionech je to podobné: pražská hromadná ubytovací zařízení měla v roce 2025 přes 8,2 milionu hostů a 19 milionů nocí, o 2,6 %, resp. 3,9 % víc než rok předtím.

Praha má tři vlastnosti, které se z čísel dají vyčíst:

  • Je zahraniční. V zimním čtvrtletí 2025 se v ní ubytovalo 62 % všech cizinců, kteří do Česka přijeli, ale jen 17 % Čechů. V létě jsou cizinci 83 % pražských hostů.
  • Je krátká. Průměrný pobyt je 2,4 noci; cizinci 2,5, Češi 1,8. Vysoká obsazenost tu znamená hodně příjezdů, ne dlouhé pobyty.
  • Je plochá. Jaro 2026 přineslo 2,2 milionu hostů, léto 2025 2,25 milionu. Z pololetních a čtvrtletních čísel vychází zimní čtvrtletí zhruba na 1,6 milionu. Rozdíl mezi nejslabším a nejsilnějším obdobím je tedy asi 1,4násobek — celostátně skoro dvojnásobek.

Pro pražského hostitele to znamená, že „mrtvá sezóna" je spíš slabší leden a únor než půl roku prázdna. Ceník má smysl stavět podle víkendů, adventu, Silvestra a velkých akcí, ne podle měsíců.

Celé Česko: léto je třetina roku

ObdobíHostéNociz toho domácíz toho zahraniční
leden–březen 20254,1 mil.10,5 mil.5,5 mil.5,0 mil.
duben–červen 20266,4 mil.15,1 mil.8,1 mil.7,1 mil.
červenec–září 20257,9 mil.21,2 mil.13,2 mil.8,0 mil.
říjen–prosinec 20255,2 mil.12,2 mil.——

Třetí čtvrtletí dělá třetinu ročních hostů (7,9 z 23,6 milionu). Sezónnost ale nedělají cizinci — dělají ji Češi. Domácí hosté strávili v létě 41 % svých ročních nocí, cizinci jen 30 %. Čím víc máte českých hostů, tím prudší sezónní křivku máte. A čím víc cizinců, tím je rovnější.

Regiony: dvě sezóny na horách, jedna u vody

ČSÚ zveřejňuje čísla po krajích. Za rok 2025 a jaro 2026 se z nich dá poskládat tenhle obrázek:

  • Jihomoravský kraj má druhý nejvyšší počet hostů po Praze, ale až třetí počet nocí — Brno je město krátkých pobytů, s hosty i mimo léto díky veletrhům a akcím. Pálava a Znojemsko mají špičku od září do října.
  • Jihočeský kraj má po Praze druhý nejvyšší počet nocí: Šumava, Lipno a Český Krumlov, jedna dlouhá letní sezóna a v zimě jen běžky.
  • Královéhradecký a Liberecký kraj (Krkonoše, Jizerské hory) rostly na jaře 2026 nejrychleji. Hory mají dvě sezóny — prosinec až březen a červenec až srpen — a mezi nimi dvě díry: duben až květen a říjen až listopad.
  • Moravskoslezský kraj (Beskydy, Jeseníky, Ostrava) rostl v létě 2025 i na jaře 2026. Levnější alternativa Krkonoš, kam jezdí Poláci.
  • Karlovarský kraj má nejdelší pobyty v zemi — lázeňští hosté zůstávají týden i déle — ale na jaře 2026 klesl o 4,3 %, nejvíc ze všech krajů. Lázeňský host je starší, přijíždí na delší pobyt a jeho počet se po covidu nevrátil.
  • Olomoucký a Zlínský kraj rostly v létě 2025: Jeseníky, Valašsko, lázně Luhačovice.

Co s tím: ceník, minimální pobyt, rozpočet

Rozpočet stavte na obsazené noci, ne na 365 dní. Horský apartmán s dvěma sezónami má reálně 140 až 170 obsazených nocí ročně; pražský byt v dobré lokalitě 250 a víc. Fixní výdaje — energie, pojištění, odpad, software, úklidové zásoby — se dělí tímhle číslem, ne rokem. Kolik to je, jsem sepsal v článku o pravidelných výdajích.

Minimální pobyt nastavujte podle regionu. V Praze při průměru 2,4 noci vyhání minimum tři noci hosty ke konkurenci; na horách v hlavní sezóně jsou tři noci a o Vánocích týden normální a hosté to čekají.

Obsazenost není výnos. Šedesát procent obsazenosti za vyšší cenu bývá lepší než pětaosmdesát za nízkou: každý příjezd stojí úklid, prádlo, opotřebení a váš čas. Sledujte tržbu na dostupnou noc, ne procento obsazenosti.

Sezónu, kterou nemáte, nekupujte slevou. Mezisezóna na horách se slevou 40 % nezaplní — zaplní se dlouhodobým pobytem (do 60 dnů, aby zůstal poplatek z pobytu jednoduchý) nebo se nezaplní vůbec. Obojí je v pořádku, jen s tím počítejte.

Podívejte se na svoji obec. ČSÚ zveřejňuje přenocování přes platformy i pro vybraná města a kraje. Než koupíte druhý byt v Karlových Varech, protože „tam jezdí Němci", stojí za to vidět, že tam Němců ubývá.

V Ubyo máte obsazenost po měsících a rocích, podíl platforem a hosty podle národnosti v Analytice už v tarifu Basic — bez kontingenčních tabulek a bez přepisování.

Zdroje: ČSÚ, Rychlé informace Cestovní ruch za 1., 3. a 4. čtvrtletí 2025 a 2. čtvrtletí 2026; Cestovní ruch v Praze ve 3. čtvrtletí 2025; Cestovní ruch v Jihomoravském kraji ve 3. čtvrtletí 2025; Data z on-line ubytovacích platforem; Tourdata — Hlavní město Praha.

Marco, zakladatel Ubyo — Apartmány v Praze provozuje přes sedm let a Ubyo napsal, protože nic z toho nechtěl dělat ručně.

Informační text, ne právní ani daňové poradenství — vaši konkrétní situaci vždy proberte s odborníkem.